Wierzyciele giełdy pytają: czy ten dzień w końcu nadejdzie? Termin spłaty został przesunięty na 31 października 2024 roku.
Giełda kryptowalut Mt. Gox, która została haniebnie zhakowana w 2014 roku, opóźnia termin spłaty długów o kolejny rok. Przez to opóźnienie, wierzyciele giełdy będą musieli poczekać do 31 października 2024 roku, zamiast do pierwotnie planowanego terminu w tym roku. To wydarzenie ma miejsce niemal dziesięć lat po kradzieży prawie 850 000 bitcoinów (BTC) o obecnej wartości blisko 23 miliardów dolarów, która doprowadziła do upadku Mt. Gox.
Nadzorca ds. Restrukturyzacji przygotowuje się do przeprowadzenia podstawowej spłaty, wcześniejszej jednorazowej spłaty oraz spłaty pośredniej. Jednak ze względu na czas potrzebny na zebranie niezbędnych informacji od wierzycieli w procesie restrukturyzacji oraz na potwierdzenie tych informacji i przeprowadzenie rozmów oraz udostępnienie danych bankom, dostawcom usług przekazywania środków i giełdom kryptowalutowym itp., które są niezbędne przed dokonaniem spłat, Nadzorca ds. Restrukturyzacji nie będzie w stanie zakończyć powyższych spłat do pierwotnego terminu – napisał Nobuaki Kobayashi, nadzorca ds. restrukturyzacji Mt.Gox.
Wierzyciele Mt. Gox od długiego czasu poszukują rekompensaty za straty, jakie ponieśli w wyniku tego znaczącego ataku na giełdę kryptowalut. Chociaż giełdzie udało się odzyskać około 20% skradzionych bitcoinów, pozostałe środki pozostają nadal nieosiągalne. Mimo że spłata Mt. Gox może wpłynąć na rynek bitcoinów ze względu na ilość sprzedawanych BTC, to jednak według raportu UBS z początku tego roku nie powinna ona znacząco zaburzyć stabilności rynku.
Historia Mt.Gox
Mt.Gox, to skrócona nazwa od „Magic: The Gathering Online eXchange,” pierwotnie rozpoczęła swoją działalność jako platforma do handlu kartami do gry „Magic: The Gathering” w 2010 roku. Jednak szybko przekształciła się w jedną z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Właścicielem domeny był początkowo programista Jed McCaleb.
W 2011 roku, Mark Karpeles, przedsiębiorca z Francji, przejął Mt.Gox i przekształcił ją w platformę handlu kryptowalutami, ze szczególnym naciskiem na bitcoiny. Wkrótce Mt.Gox stała się głównym graczem na rynku kryptowalut, obsługując znaczną część światowych transakcji bitcoinowych.
Jednak historia Mt.Gox nie była pozbawiona problemów. W lutym 2014 roku, giełda niespodziewanie ogłosiła bankructwo, twierdząc, że straciła dziesiątki tysięcy bitcoinów na skutek hakerskich ataków. To wydarzenie wywołało ogromne zaniepokojenie w świecie kryptowalut i spowodowało upadek ceny bitcoina.
Po ogłoszeniu bankructwa rozpoczęło się długotrwałe postępowanie sądowe mające na celu odszkodowanie dla wierzycieli Mt.Gox. Nobuaki Kobayashi został mianowany nadzorcą ds. restrukturyzacji, którego zadaniem było zarządzanie procesem zwrotu środków wierzycielom. To właśnie on jest wymieniany w przesłanej wcześniej wiadomości.
Historia Mt.Gox jest symbolem zarówno potencjału, jak i ryzyka związanego z kryptowalutami. To wydarzenie skłoniło do wprowadzenia szeregu regulacji w dziedzinie kryptowalut oraz zainspirowało rozwój bardziej bezpiecznych i niezawodnych giełd kryptowalutowych na całym świecie.