bitbay gieldy 710x100

Czy to możliwe że wszystkie środki z bitcurexa wyparowały?

Ostatnie dni dla użytkowników polskiej giełdy Bitcurex nie należą do najprzyjemniejszych. Od kilku tygodni giełda nie daje znaku życia i dodatkowo nie wstała z martwych jak obiecała na swojej stronie. Co może być przyczyną tego stanu rzeczy? Pospekulujmy trochę nad możliwymi scenariuszami. Zacznijmy może od najgorszego dla użytkowników giełdy.

Scenariusz 1

Giełda zostaje okradziona ze wszystkich BTC i DASH. Znajduje się nowy inwestor, który kupuje giełdę ze wszystkimi jej zobowiązaniami. Firma nowego inwestora okazuje się być firmą fikcyjną, której prezesem jest słup. Firma po przejęciu giełdy wyprowadza z kont bankowych wszystkie fiaty i zamienia je na bitcoiny, po czym zostawia spółkę bez żadnych środków. Co w rezultacie oznacza znikomą, żeby nie napisać zerową szansę na odzyskanie jakichkolwiek środków przez użytkowników giełdy.

Scenariusz 2

Giełda zostaje okradziona ze wszystkich BTC i DASH. Znajduje się nowy inwestor, który kupuje giełdę ze wszystkimi jej zobowiązaniami. Giełda zostaje dokapitalizowana i zwrócone zostają wszystkie środki użytkowników chętnych do rezygnacji z giełdy. Pozostali użytkownicy po otwarciu giełdy mogą bez problemu dysponować swoimi środkami. W tym scenariuszu problemem może być baza danych giełdy, która ponoć została uszkodzona i nie wiadomo tak naprawdę, kto ile miał środków na giełdzie. Prawdopodobnie tylko część użytkowników prowadziła dokładną dokumentację swoich środków zgromadzonych na giełdzie. To też rodzi możliwości dla nieuczciwych użytkowników chcących wykorzystać sytuację uszkodzonej bazy danych.

Scenariusz 3

Giełda zostaje okradziona ze wszystkich BTC i DASH oraz PLN poprzez inside job, czyli przez któregoś z pracowników giełdy. Niestety w tym scenariuszy też jest mała szansa na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy przez użytkowników giełdy.

Scenariusz 4

Giełda zostaje okradziona ze wszystkich BTC i DASH, natomiast konta bankowe na których zgromadzone są fiaty i serwery firmy zostały zabezpieczone przez policję. W tym scenariusz użytkownicy giełdy, którzy mieli na niej fiaty powinni je odzyskać. Właściciele BTC lub DASH mogą mieć niestety mniej szczęścia.

Scenariusz 5

Giełda nie zostaje okradziona ale w wyniku działań osób trzecich lub nieszczęśliwego zbiegu okoliczności baza danych giełdy została uszkodzona i właściciele giełdy stracili dostęp do  środków zgromadzonych  na zimnym portfelu giełdy. W tym scenariuszu powinny być do odzyskania fiaty z kont bankowych giełdy, jednakże może też zaistnieć próba tuszowania przez właścicieli ich błędu, co w konsekwencji może rodzić dziwne bliżej nieokreślone skutki dla użytkowników giełdy.

Powyższe scenariusze są tylko spekulacjami autora na temat możliwych wydarzeń. Należy brać pod uwagę również zupełnie inny scenariusz lub połączenie kilku powyższych. Nie ułatwiają niestety sami właściciele giełdy, którzy od samego początku ukrywają prawdę na temat prawdziwych wydarzeń. Ponadto brak jakiegokolwiek odzewu z ich strony (od kilku tygodni informacje na stronie nie są odświeżane, a te które widać są już nieaktualne) nie wróży niczego dobrego dla sprawy. Jak tylko pozyskamy jakiekolwiek informacje z wiarygodnego źródła niezwłocznie damy znać o tym.

1 opinia o “Czy to możliwe że wszystkie środki z bitcurexa wyparowały?”

  1. Oj wiele tzw „cloud mining”, czyli „kopanie w chmurze” stron tak się zachowywało, gdy kończyły swój żywot (okazywały się tzw. schematem Ponziego). Obiecanki, że za parę dni serwis ruszy, dziwne umowy, itp. Nie sądziłem, że polska giełda tak się będzie zachowywać, zupełnie jak ruskie złodziejskie strony naciągaczy, szukające naiwnych frajerów…

    Odpowiedz

Dodaj opinię