bitbay gieldy 710x100

CZ odpowiada na obawy związane ze stablecoinem BUSD

„BUSD to stablecoin będący w całości własnością i zarządzany przez Paxos” i „zapewnił nas również, że fundusze są #SAFU” – napisał na Twitterze CEO Binance, Changpeng Zhao „CZ”. O co w tej sytuacji chodzi i czy na prawdę nie ma się czym martwić? 

W niedzielny wieczór świat kryptowalut obiegła informacja, że emitent stablecoina BUSD zostanie pozwany przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za emitowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych. CZ odniósł się do tych rewelacji, stwierdzając że nie wie na ten temat nic, ponadto co zostało opublikowane w mediach informacyjnych.

To co natomiast wiemy na pewno, to fakt że Paxos dostał od nowojorskiego regulatora NYDFS, zakaz emitowania nowych monet BUSD. Niepewne pozostaje to czy amerykańska Komisja faktycznie zamierza uznać stablecoin za papier wartościowy.

Odniósł się do tego także CZ stwierdzając, że zgadza się ze stanowiskiem, iż stablecoin nie jest papierem wartościowym i nie spełnia tzw. testu Howey’a, którego kryteria warunkują czy aktywo zalicza się do tej grupy.

CZ dodał jednak, że „JEŚLI” BUSD zostanie uznany przez sądy za papier wartościowy, będzie to miało głęboki wpływ na to, jak branża kryptograficzna będzie się rozwijać (lub nie rozwijać) w jurysdykcjach, w których zostanie to uznane.”

Czy Paxos upadnie?

Z wątku opublikowanego przez CZ, dowiadujemy się, że Paxos poinformował giełdę, iż NYDFS nakazał firmie zaprzestanie bicia nowych BUSD. Ponadto „Paxos będzie nadal serwisować produkt i zarządzać wykupami. Paxos zapewnił nas również, że fundusze są #SAFU i w pełni pokryte rezerwami w swoich bankach, a ich rezerwy były już wielokrotnie kontrolowane przez różne firmy audytorskie.”

CEO Binance powiedział, że kapitalizacja rynkowa BUSD będzie się zmniejszać z czasem, a giełda zapewni użytkownikom odpowiednie rozwiązania w tym procesie.

Binance będzie nadal wspierać BUSD w dającej się przewidzieć przyszłości. Przewidujemy, że z czasem użytkownicy będą migrować do innych stablecoinów. I odpowiednio dostosujemy produkt. np. odejście od używania BUSD jako głównej pary w handlu itp. – napisał CZ.

Sytuacja pozostaje mocno niepewna, na co dużymi spadkami reaguje cały rynek kryptowalut. Jak myślicie czy SEC faktycznie może uznać stablecoiny za papiery wartościowe?

Dodaj opinię