bitbay gieldy 710x100

XTB notuje duże straty z CFD na kryptowaluty w I półroczu 2021

Spółka X-Trade Brokers przedstawiła wstępne wyniki finansowe za pierwszą połowę 2021 roku, z których wynika że broker zanotował ponad 46 milionów złotych straty na instrumentach CFD na kryptowaluty.

Przez pierwsze półrocze 2021 XTB wypracowało o 77,8% mniej zysku od rekordowego I półrocza 2020 r., kiedy zysk spółki sięgnął 293,4 mln zł. Niższe o 53% były także przychody z działalności operacyjnej – w I półroczu 2021 r. wyniosły 241,9 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku były rekordowo wysokie w historii spółki.

Pierwsze sześć miesięcy br. okazało się mniej korzystne dla XTB w porównaniu do rekordowej pierwszej połowy 2020 roku, kiedy to nasi klienci inwestowali korzystając z ponadprzeciętnej zmienności na rynkach. Należy podkreślić że sytuacja na rynku kryptowalut również znacząco wpłynęła na wyniki Grupy.  – powiedział Omar Arnaout, prezes zarządu XTB.

Straty z CFD na kryptowaluty wynikają z tego, że klienci inwestujący w takie instrumenty są skłonni zdecydowanie dłużej trzymać swoje otwarte pozycje i nie realizować zysków tak szybko jak w przypadku innych instrumentów CFD. W związku z tym XTB podjęło decyzję o zmianie modelu biznesowego dla instrumentów CFD opartych o kryptowaluty na taki, który wiąże się z całkowitym zabezpieczeniem pozycji rynkowej. Od połowy maja pozycje XTB na kryptowalutach są w całości zabezpieczone poprzez transakcje z dostawcami płynności. Ten model ma obowiązywać w XTB bezterminowo.

Liczba nowo pozyskanych przez XTB klientów w pierwszej połowie 2021 roku wyniosła 107 tysięcy, co stanowi wzrost o ponad 100 % w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Dodatkowo spółka XTB uzyskała licencję i przygotowuje się do otwarcia nowego biura w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dodaj opinię