bitbay gieldy 710x100

UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie Kanga Exchange

Giełda Kanga została oskarżona o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu.

Spółka Good Solution Investments Limited, operator Kanga Exchange, znalazła się pod ostrzałem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po zawiadomieniu przez KNF o rozpowszechnianiu nieprawdziwej informacji. Zdaniem prezesa Urzędu, Kanga umieściła na swojej stronie zapewnienia, że jej „model biznesowy” posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. Było to podstawą do przedstawienia spółce Good Solution Investments Limited zarzutów o rozpowszechnianie nieprawdziwej informacji i naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Kanga nie zgadza się z zarzutami

W wystosowanym oświadczeniu Kanga Exchange, nie zgodziła się z zarzutami UOKiK twierdząc jednocześnie, że działania Urzędu utrudniają prowadzenie legalnej działalności kryptowalutowej w Polsce.

Nie zgadzamy się z zarzutami Prezesa UOKiKu, co jak rozumiemy, będzie przedmiotem dalszego postępowania.
Jesteśmy zaskoczeni, że dla Prezesa UOKiKu działaniem przeciwko interesowi konsumenta jest określanie Kangi polską giełdą kryptowalut, w sytuacji, gdy interfejs platformy, wsparcie klienta, kanały w Social Mediach i wszelkie inne obszary komunikacji z użytkownikami prowadzone są głównie w języku polskim. Co więcej, dostrzegamy wręcz niebezpieczeństwo w odsyłaniu użytkowników do innych platform, takich jak upadły niedawno FTX – pisze Kanga na swojej stronie.

Giełda dodaje, że nie jest zaskoczona działaniami UOKiK, twierdząc że od kilku miesięcy jest świadkiem „agresywnego działania organów państwowych skutecznie utrudniających legalne działanie przedsiębiorcom kryptowalutowym w Polsce.” Odbijając piłeczkę Kanga, wysuwa zarzut że interesy polskich obywateli wcale nie są chronione „choćby z powodu tego, że polskie banki nielegalnie wypowiadają umowy na prowadzenie kont bankowych dla tych, którzy zajmują się kryptowalutami.”

Podsumowując Kanga uważa, że „Prezes UOKiK przekroczył swoje ustawowe kompetencje. Odbieramy to jako działanie nie tylko przeciwko Kandze, ale także wszystkim inicjatywom kryptowalutowym w Polsce. W związku z powyższym podejmujemy inicjatywę zmierzającą do wyjaśnienia działań UOKiK, która znajdzie swój finał w sądzie”.

Kanga nie podała więcej argumentów przeciwko zarzutom postawionym przez UOKiK. W zaplanowanej na 13.01.2023 r. na godz. 14:00 transmisji na żywo, Kanga zamierza udzielić więcej informacji.

Kandze grozi kara w wysokości 10 % uzyskiwanych obrotów.

Dodaj opinię