bitbay gieldy 710x100

Jaka jest najlepsza giełda kryptowalut – ranking giełd i kantorów kryptowalut 2021

Top 10 giełd i kantorów kryptowalut wg użytkowników naszego portalu

Zapraszamy do zapoznania się z posumowaniem rankingu, w którym czytelnicy naszego portalu głosują na najlepszą giełdę i kantor kryptowalut.

Jak wybrać najlepszą giełdę lub kantor kryptowalut – poradnik dla początkujących

Wybór najlepszej giełdy lub kantoru kryptowalut nie jest łatwym zadaniem ze względu na mnogość różnych platform, w tym nie tylko giełd ale i kantorów kryptowalut, a także brokerów oferujących obrót kryptowalutami.

Główne kwestie które należy wziąć pod uwagę przy wyborze giełdy lub kantoru kryptowalut:

  • bezpieczeństwo platformy – bardzo ważny aspekt decydujący o bezpieczeństwie środków powierzonych giełdzie. Rynek kryptowalut jest rynkiem młodym i najczęściej nie regulowanym przez państwowe instytucje. Dlatego należy indywidualnie ocenić bezpieczeństwo platformy na podstawie informacji w internecie i opinii o danej giełdzie. Jedną z alternatyw są tutaj brokerzy oferujący handel kryptowalutami za pomocą instrumentów CFD. Brokerzy są w pełni regulowani przez państwowe organy.
  • ilość oferowanych kryptowalut – każda platforma oferuje inny zakres cyfrowych walut do handlu. Trzeba dopasować ofertę giełdy do własnych potrzeb. Najlepiej wybierać giełdy oferujące dużą ilość kryptowalut, które mają znaczący dzienny wolumen transakcji. Ponadto należy zwrócić uwagę czy giełda oferuje handel walutami fiducjarnymi (fiat).
  • wysokość prowizji – kupno i sprzedaż kryptowalut wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji, która jest indywidualna dla każdej giełdy. Oprócz tego należy pamiętać o kosztach przesyłania kryptowalut, które zależne są dodatkowo od opłat w sieci, w której zbudowana jest kryptowaluta.
  • opinie o giełdzie – bardzo ważny element przy wyborze giełdy, który pozwoli lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich środków i ustrzeże nas w przyszłości przed problemami związanymi z platformą.
  • wymagania weryfikacyjne – giełdy kryptowalut podobnie jak inne instytucje finansowe wymagają od swoich użytkowników zweryfikowania tożsamości, najczęściej poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego, selfie oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania.
  • długość na rynku – giełdy które są dłużej na rynku mają wyrobioną renomę i zaufanie użytkowników. Nowe platformy trzeba dokładnie sprawdzić przed powierzeniem tam swoich środków.
  • wiarygodność ludzi którzy stoją za daną platformą – zespół który tworzy giełdę jest jej wizytówką, należy sprawdzić czym takie osoby zajmowały się w przeszłości. Jeśli mają powiązanie z nielegalnymi interesami, od takiej giełdy lepiej trzymać się z daleka.
  • posiadane licencje – pomimo że rynek kryptowalut nie jest regulowany w większości krajów to niektóre giełdy uzyskały licencje państwowych organów regulacyjnych i tym samym uwiarygodniły swoją pozycję na rynku.

Jaką giełdę lub kantor kryptowalut wybrać na początek

jaką giełdę lub kantor wybrać
Rozpoczynając przygodę z kryptowalutami warto wybrać giełdę, która będzie mieć polski interfejs a dokonywanie na niej transakcji będzie proste i intuicyjne.  W tym celu polecamy zapoznać się z poradnikami wideo dotyczącymi poszczególnych platform dostępnymi na tej stronie. Bardzo ważną kwestią jest wybór giełdy, która jest mało awaryjna, nie ma problemu z wpłatami i wypłatami środków, a support platformy działa szybko i sprawnie rozwiązuje ewentualne problemy. Takich informacji najlepiej szukać wśród opinii o giełdach kryptowalut, które są wystawiane przez użytkowników. Podobnie jest z wyborem kantoru, opinie o kantorach kryptowalut również możecie znaleźć na naszej stronie.

Jaka jest różnica pomiędzy giełdą a kantorem kryptowalut

Giełda i kantor to dwa podmioty oferujące podobne usługi: sprzedaż i kupno kryptowalut. Przede wszystkim kantor oferuje wymianę waluty cyfrowej na walutę fiducjarną (fiat) lub odwrotnie. Natomiast w przypadku giełdy nie zawsze mamy dostęp do walut fiat, niektóre platformy oferują tylko wymianę jednej kryptowaluty na inną.

Ponadto w przypadku kantoru drugą stroną transakcji jest właśnie kantor, natomiast na giełdzie zawiera się transakcje z drugą osobą, a giełda jest tylko platformą, na której te dwie strony mogą się spotkać. Kolejna różnica dotyczy ceny po jakiej zawieramy transakcję, w kantorze ta cena jest znana, a na giełdzie cena będzie zależeć od płynności danego waloru.

Co to są kryptowaluty

Kryptowaluty są cyfrowymi aktywami zbudowanymi na łańcuchu bloków czyli blockchainie. Są zabezpieczone za pomocą kryptografii.

Blockchain to sieć złożona z bloków, w których zapisywane są tansakcje wykonywane w sieci.

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin (BTC) stworzony przez tajemniczą osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto w 2009 r. Za pomocą Bitcoina można dokonywać transakcji bez pośredników w postaci banków czy innych instytucji finansowych.

kryptowalutyPo Bitcoinie powstało wiele innych kryptowalut pełniących różne funkcje. Jedną z bardziej spektakularnych jest Ethereum (ETH), dające możliwość tworzenia nowych tokenów na swoim blockchainie. Projekty tworzone na Ethereum wykorzystują tzw. smart kontrakty, czyli programy, które uruchamiają się w momencie spełnienia konkretnych warunków. Smart kontrakty umożliwiły rozwój sfery zdecentralizowanych finansów (decentralized finance – DeFi), której głównym założeniem jest wykorzystanie zdecentralizowanej infrastruktury do tworzenia usług finansowych bez pośredników.

Kryptowaluty działają na zasadzie konsensusu, który może być osiągany na wiele sposobów, z których główne to: dowód pracy (Proof of Work – PoW) i staking (Proof of Stake – PoS). PoW to metoda, która zakłada rozwiązanie zadania matematycznego wymagającego dużej mocy obliczeniowej. Ta aktywność nazywana jest kopaniem kryptowalut, w jej wyniku powstają nowe jednostki kryptowaluty. Osoby które zajmują się kopaniem kryptowalut to górnicy, często zrzeszeni w obrębie basenów wydobywczych tzw. mining pool.

Kryptowaluty przechowuje się w portfelach kryptowalut i zabezpiecza za pomocą klucza prywatnego, którego zgubienie oznacza utratę dostępu do kryptowalut. Dostępne są różne rodzaje portfeli, zaczynając od portfela papierowego, poprzez portfele komputerowe, przeglądarkowe, mobilne a kończąc na portfelach sprzętowych.

Ranking kryptowalut

Ranking kryptowalut - jak go czytać

Kryptowaluty domyślnie zestawione są zgodnie z ich kapitalizacją, od największej do najmniejszej. Możemy jednak posortować kryptowaluty ze względu na ich wyniki: dziennie, tygodniowe, miesięczne i roczne. Otrzymać w ten sposób możemy pełen zestaw danych na temat tego, jak radzi sobie dana kryptowaluta w czasie.

Głosowanie na najlepszą giełdę lub kantor kryptowalut

Głosujemy poprzez zaznaczenie jednej giełdy albo kantoru i naciśnięcie przycisku zagłosuj. Można oddać tylko jeden głos. Raz oddanego głosu nie będzie można w przyszłości zmienić.

Dodaj opinię