bitbay gieldy 710x100

Najpopularniejsze ETF-y w XTB

Broker XTB przygotował raport zestawiający najpopularniejsze ETF-y na swojej platformie. W czołówce znalazły się instrumenty śledzące wyniki spółek z krajów rozwiniętych oraz z rynków wschodzących, a także fundusz śledzący ruch fizycznego złota.

najpopularniejsze etfy xtb

Na pierwszym miejscu ETF śledzący kraje rozwinięte

Najpopularniejszym instrumentem ETF na platformie brokerskiej XTB okazał się fundusz śledzący wyniki spółek z krajów rozwiniętych. ETF o nazwie iShares Core MSCI World UCITS ETF (EUNL.DE) dąży do odwzorowania indeksu MSCI World skupiającego się na krajach rozwiniętych i pomijającego spółki z rynków wschodzących. Indeks śledzi spółki ze wszystkich sektorów gospodarki, jednak największy w nim udział mają spółki z sektora technologicznego.

W skład tego ETF-u wchodzą głównie amerykańskie spółki technologiczne o olbrzymiej kapitalizacji, typu: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook czy Google.

Rynki wschodzące równie popularne wśród inwestorów XTB

Na drugim miejscu zestawienia przygotowanego przez XTB znalazł się ETF śledzący spółki z rynków wschodzących. Instrument odwzorowuje indeks MSCI Emerging Market IMI skupiający się głównie na spółkach z krajów azjatyckich. Podobnie jak w przypadku poprzedniego instrumentu, największe znaczenie odgrywają tu spółki z sektora technologicznego oraz finansowego. Ponad 70 % aktywów wchodzących w skład funduszu stanowią spółki z Chin, Korei Południowej, Tajwanu i Indii.

Największy udział w tym funduszu mają spółki: Alibaba Group, Tencet Holdings oraz Samsung Electronics.

Popularny również fundusz śledzący fizyczne złoto

Trzecim najpopularniejszym funduszem ETF wśród klientów XTB był iShares Physical Gold ETC (IGLN.UK) śledzący ruch fizycznego złota. Fundusz jest w pełni zabezpieczony przez fizyczne sztabki złota spełniające standardy London Bullion Market Association. Indeks jest kwotowany w USD i notowany na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych.

S&P500 oraz energia odnawialna w pierwszej piątce

Kolejne miejsce w raporcie XTB zajął o fundusz ETF, który śledzi zachowanie się indeksu S&P 500, do którego należy 500 dużych amerykańskich spółek z różnych sektorów gospodarki. Indeks prezentuje stan amerykańskiej gospodarki. Największy udział mają w nim spółki technologiczne, głównie Apple, Amazon, Google czy Facebook.

Piąte miejsce w zestawieniu zajął ETF zapewniający ekspozycję na spółki z sektora energii odnawialnej. Indeks śledzony przez ten ETF prezentuje wyniki spółek będących producentami czystej energii, dostawców technologii czystej energii, jak również dostawców sprzętu do jej wytwarzania. Największy udział w indeksie mają spółki z USA, Kanady, Portugali oraz Chin.

Polecamy zapoznanie się z pełnym raportem poprzez pobranie bezpłatnego ebooka.

najpopularniejsze etfy xtb

Dodaj opinię