bitbay gieldy 710x100

mBank zamyka rachunek BitCan. Wg opinii prawników jest to łamanie przepisów

sąd

Polski kantor kryptowalut BitCan otrzymał wypowiedzenie umowy rachunku prowadzonego przez mBank. Powód jaki przedstawił pracownik banku:

działalność Spółki uniemożliwia Bankowi wywiązanie się z obowiązków nałożonych na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. z dnia 11 maja 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 1049 z późn. zm.

mBank

W związku z zaistniałą sytuacją właściciel kantoru BitCan, zwrócił się do prawników o przygotowanie profesjonalnej opinii prawnej w zakresie zgodności z prawem postępowania mBanku. Przedmiotem opinii były trzy wymienione poniżej kwestie:

1) czy wskazana przez Bank przyczyna zakończenia współpracy pozostaje uzasadniona w świetle przepisów Ustawy?
2) w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie ad 1), czy wypowiadając umowę lub podejmując inne działania zmierzające do wypowiedzenia umowy rachunku bankowego, Bank dokonuje naruszenia przepisów prawa?
3) W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie ad 2), czy Spółce i innym podmiotom działającym w branży przysługują środki ochrony przed tego rodzaju działaniami?

opinia prawna

Prawnicy przygotowujący opinię, po dokładnym przeanalizowaniu profilu działalności kantoru BitCan i przepisów jakie w tej sytuacji dotyczą zarówno kantor jak i bank, stwierdzili że powód wypowiedzenia umowy podany przez mBank jest „pozorny i nieuzasadniony”.

Podsumowując powyższe rozważania, stwierdzić należy, że podany przez Bank powód rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku bankowego, polegający na rzekomej niemożliwości zrealizowania obowiązków wynikających z Ustawy, jest powodem pozornym i nieuzasadnionym. Analiza nałożonych na Bank obowiązków, w kontekście działalności Spółki oraz prowadzonych przez nią rozliczeń z użytkownikami, prowadzi do wniosku, iż Bank ma możliwość wykonania wszystkich ciążących na nim obowiązków.

opinia prawna

Ponadto prawnicy dowiedli, że mBank postępując w ten sposób narusza przepisy w świetle, których instytucja jaką jest bank, nie ma prawa do „swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli”.

Zgodnie z przyjętymi w polskim prawie rozwiązaniami, podmioty świadczące zawodowo usługi oferowane publicznie, nie mają prawa do swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli. Innymi słowy, przedsiębiorca wykonujący działalność w określonym zakresie, w tym przypadku Bank wykonujący działalność m.in. w zakresie prowadzenia
rachunków bankowych, nie może dowolnie określać kategorii podmiotów, którym wyłączymożliwość zawierania takich umów

opinia prawna

W świetle przytoczonych w opinii argumentów, zamknięcie konta bankowego kantoru Bitcan stanowi łamanie przepisów polskiego prawa, które może rodzić roszczenia odszkodowawcze, z tytułu:

1) konstrukcji czynu niedozwolonego opisanego w art. 415 kc;
2) konstrukcji czynu nieuczciwej konkurencji wskazanym w art. 3 ust. 1 ZNKU.

opinia prawna

3 opinie o “mBank zamyka rachunek BitCan. Wg opinii prawników jest to łamanie przepisów”

  1. we łbach się poprzewracało ! 2 % w skali roku dają i lament ,że ludzie kasę zabierają z banków !!!!!!!!!!!!!!!!!!! To nagonka ! a ten dokument udostępniony na Wykop.pl z kosztami jakie instytucja rządowa przeznaczyła na akcje nagonki na krypto (92 tys zł !!!!! podatników !) to już kabaret …

    Odpowiedz
  2. dlatego giełdy przeniosą się za granice , ludzie konta pozakładają w bankach za granicą .. i BANKI w Polsce będą mogły tylko patrzeć jak POLACY zabierają z nich kasę !

    Odpowiedz

Dodaj opinię