Polski kantor kryptowalut BitCan otrzymał wypowiedzenie umowy rachunku prowadzonego przez mBank. Powód jaki przedstawił pracownik banku:
działalność Spółki uniemożliwia Bankowi wywiązanie się z obowiązków nałożonych na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. z dnia 11 maja 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 1049 z późn. zm.
mBankW związku z zaistniałą sytuacją właściciel kantoru BitCan, zwrócił się do prawników o przygotowanie profesjonalnej opinii prawnej w zakresie zgodności z prawem postępowania mBanku. Przedmiotem opinii były trzy wymienione poniżej kwestie:
1) czy wskazana przez Bank przyczyna zakończenia współpracy pozostaje uzasadniona w świetle przepisów Ustawy?
2) w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie ad 1), czy wypowiadając umowę lub podejmując inne działania zmierzające do wypowiedzenia umowy rachunku bankowego, Bank dokonuje naruszenia przepisów prawa?
3) W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie ad 2), czy Spółce i innym podmiotom działającym w branży przysługują środki ochrony przed tego rodzaju działaniami?
Prawnicy przygotowujący opinię, po dokładnym przeanalizowaniu profilu działalności kantoru BitCan i przepisów jakie w tej sytuacji dotyczą zarówno kantor jak i bank, stwierdzili że powód wypowiedzenia umowy podany przez mBank jest „pozorny i nieuzasadniony”.
Podsumowując powyższe rozważania, stwierdzić należy, że podany przez Bank powód rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku bankowego, polegający na rzekomej niemożliwości zrealizowania obowiązków wynikających z Ustawy, jest powodem pozornym i nieuzasadnionym. Analiza nałożonych na Bank obowiązków, w kontekście działalności Spółki oraz prowadzonych przez nią rozliczeń z użytkownikami, prowadzi do wniosku, iż Bank ma możliwość wykonania wszystkich ciążących na nim obowiązków.
opinia prawnaPonadto prawnicy dowiedli, że mBank postępując w ten sposób narusza przepisy w świetle, których instytucja jaką jest bank, nie ma prawa do „swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli”.
Zgodnie z przyjętymi w polskim prawie rozwiązaniami, podmioty świadczące zawodowo usługi oferowane publicznie, nie mają prawa do swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli. Innymi słowy, przedsiębiorca wykonujący działalność w określonym zakresie, w tym przypadku Bank wykonujący działalność m.in. w zakresie prowadzenia
rachunków bankowych, nie może dowolnie określać kategorii podmiotów, którym wyłączymożliwość zawierania takich umów
W świetle przytoczonych w opinii argumentów, zamknięcie konta bankowego kantoru Bitcan stanowi łamanie przepisów polskiego prawa, które może rodzić roszczenia odszkodowawcze, z tytułu:
1) konstrukcji czynu niedozwolonego opisanego w art. 415 kc;
2) konstrukcji czynu nieuczciwej konkurencji wskazanym w art. 3 ust. 1 ZNKU.
we łbach się poprzewracało ! 2 % w skali roku dają i lament ,że ludzie kasę zabierają z banków !!!!!!!!!!!!!!!!!!! To nagonka ! a ten dokument udostępniony na Wykop.pl z kosztami jakie instytucja rządowa przeznaczyła na akcje nagonki na krypto (92 tys zł !!!!! podatników !) to już kabaret …
dlatego giełdy przeniosą się za granice , ludzie konta pozakładają w bankach za granicą .. i BANKI w Polsce będą mogły tylko patrzeć jak POLACY zabierają z nich kasę !
Normalny polski idiotyzm. Już mnie te wszystkie banki, KNF i różne inne denerwować zaczynają.