bitbay gieldy 710x100

LUNO : Platforma walut cyfrowych podbija Europę

luno grafika

Luno założone zostało w roku 2013. Pozwala w prosty sposób kupić, sprzedać, jak również przechowywać waluty cyfrowe takie jak Bitcoin i Ethereum. To wiodąca platforma dostępna w ponad 40 krajach, z biurami w Londynie, gdzie znajduje się siedziba główna spółki, jak również Singapurze i Kapsztadzie. Spółka zatrudnia zespół ponad 200 ekspertów ds. technologii i finansów.

Z usług Luno, w ciągu niespełna 5 lat działalności skorzystało ponad 1,6 mln. klientów na całym świecieNiedawno, firma zdecydowała się skoncentrować swoje działania na klientach w Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na rynek polski. Wizją firmy jest udostępnienie cyfrowej waluty każdemu, z każdego miejsca na ziemi. Ambitne plany spółki potwierdza cel zdobycia miliarda klientów do końca roku 2025.

Luno niewątpliwie jest jednym z największych globalnych graczy w sektorze walut cyfrowych, co takiego oferuje zatem klientom w Europie? Luno ma 3 podstawowe produkty:  

    • Portfel Luno: Aplikacja i wersja desktop pozwalająca na kupno, sprzedaż i przechowywanie walut cyfrowych (Bitcoin i Ethereum) – główna oferta spółki
    • Giełda Luno: Profesjonalna platforma tradingowa
    • Luno Enterprise: Integracja z podmiotami komercyjnymi, FALCON, otwarte API.

Jak mówi przedstawicielka firmy, Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno – wizją firmy jest nie tylko umożliwienie kupna i sprzedaży walut cyfrowych jak najszerszej rzeszy klientów, ale także Luno wierzy, iż waluty cyfrowe usprawnią system finansowy, sprawią że będzie on tańszy, szybszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Dodatkowo, w pełni transparentny, otwarty dla wszystkich, ale jednocześnie prywatny z punktu widzenia indywidualnego użytkownika.

Mając ponad milion klientów korzystających obecnie z platformy każdego miesiąca i ponad pół miliona klientów, którzy kupują i sprzedają waluty cyfrowe, zespół Luno jest przekonany, że do 2025 r. z ich usług skorzysta miliard klientów na całym świecie. Patrząc na dynamikę wzrostu firmy, jak i dynamikę całego sektora – cel ten wydaje się osiągalny.

Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno: “Kluczowym elementem naszej misji jest udostępnianie produktów i usług Luno jak największej grupie klientów, a potencjał regionu EE  (Eastern Europe) jest ogromny. Rynki wschodzące charakteryzuje bardzo wysoki wskaźnik adaptowalności nowych technologii. Polacy i Litwini w szczególności są bardzo otwarci na nowe technologie i stąd rynki te są dla nas priorytetowe. Także Rumunia jest krajem, w którym zainteresowanie walutami cyfrowymi jest bardzo wysokie. Nie zamykamy się jednak tylko na te kraje, w całej Unii Europejskiej klienci mogą korzystać z naszych usług” – podsumowuje Gołębiewska.

Niewątpliwa zaletą Luno jest również bardzo prosty interfejs, pozwalający na szybki zakup walut cyfrowych w zaledwie kilka kliknięć. Zarówno strona www jak i aplikacje dostępne na iOs i Android, cechuje prostota i przejrzystość, dzięki czemu, nawet początkujący użytkownik nie będzie miał problemu z dokonaniem transakcji. To samo dotyczy nazwy. W tej branży królują bardzo techniczne nazwy a Luno, zdecydowanie się od nich różni.

CEO Luno, Marcus Swanepoel, wyjaśnia skąd pomysł na nazwę: “Z uwagi na zmieniający się profil użytkownika (coraz więcej “zwyczajnych” osób, nie profesjonalnych “trejderow” kupuje waluty cyfrowe) postanowiliśmy stworzyć bardziej przyjazna nazwę. Zależało nam aby nowy brand był nie tylko przyjazny i łatwy do zapamiętania, ale także pokazywał potencjał jaki ma branża walut cyfrowych oraz budził emocje, ekscytował. Nazwa Luno spełnia te wymagania. Skojarzenie z “księżycem” nie jest tu przypadkowe. Luno w języku esperanto znaczy dosłownie księżyc. Również w wielu innych językach księżyc brzmi podobnie przykładowo w j.hiszpańskim  i włoskim (luna), rosyjskim (луна́ (luná)) czy też francuskim (lune). Nazwa ma być nośnikiem naszej wizji, tego dokąd zmierzamy, tego że mierzymy wysoko. Więcej o procesie zmiany brandu i stojącą za nazwą Luno historią przeczytać można na naszym blogu: https://www.luno.com/blog/en/post/to-the-moon”.

Warto dodać, iż firma wzięła udział w pierwszym regulowanym przez FCA (Financial Conduct Authority) Sandboxie w ubiegłym roku i jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej zaufanych platform walut cyfrowych. Od samego początku Luno ściśle współpracowało ze środowiskiem bankowym, między innymi budując w roku 2013 pierwszy na świecie, w pełni zintegrowany kryptosystem dla dużego banku.

Luno zostało założone przez  Marcus’a Swanepoel’a oraz Timothy’ego Stranex’a w roku 2013. Obaj panowie, od zawsze zafascynowani nowymi technologiami, mocno wierzą w pozytywne zmiany jakie technologia może przynieść światu. We wrześniu 2017 roku Luno zamknęło rundę finansowania B o wartości $9 mln, prowadzoną przez londyńską firmę Balderton Capital, jedną z wiodących europejskich firm typu venture capital. Runda finansowania A ($4 mln) prowadzona była przez giganta technologicznego – Naspers.

Więcej informacji: magdalena@luno.com lub press@luno.com


Wiecej:

Strona www: www.luno.com

Praca:      https://www.luno.com/careers

Mobile apps: Android and iOS

Media:    Logo, product images and team photos

Inwestorzy: Balderton Capital, Alphacode / RMIH, DCG, Naspers, Venturra Capita

Dodaj opinię