bitbay gieldy 710x100

Koniec wysokich dźwigni w Australii. Teraz maksymalna dźwignia 1:30

Australijski regulator do spraw papierów wartościowych i inwestycji poinformował o obniżeniu dźwigni dla kontraktów CFD do maksymalnej wartości 1:30 dla klientów detalicznych. Zmiana wejdzie w życie z dniem 29 marca 2021 roku.

Poza obniżeniem dźwigni zostanie wprowadzona obowiązkowa ochrona przed ujemnym saldem oraz zakaz prowadzenie akcji promocyjnych z bonusami i zachętami dla inwestorów.

Dla poszczególnych instrumentów będzie obowiązywała różna dźwignia, przy czym jej maksymalny wymiar dla kontraktów na różnicę kursową (CFD) nie przekroczy 1:30.

  • 1:30 – dla głównych par walutowych;
  • 1:20 – dla par walutowych innych niż główne oraz dla złota i głównych indeksów;
  • 1:10 – dla towarów innych niż złoto i pozostałych indeksów giełdowych;
  • 1:5 – dla pojedynczych akcji i innych wartości referencyjnych;
  • 1:2 – dla kryptowalut.

Australia pozostawała jedną z ostatnich ostoi gdzie brokerzy mogli oferować klientom detalicznym handel z dużą dźwignią. Teraz jednak dołączyła do większości krajów gdzie dźwignia jest ograniczona do 1:30. Przykładowo taka dźwignia już od jakiegoś czasu obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i brokerzy tacy jak np. XTB oferują klientom detalicznym maksymalną dźwignię 1:30. Inaczej jest w przypadku inwestorów profesjonalnych którym XTB zapewnia maksymalną dźwignię 1:200.

Niektórzy eksperci sądzą że te ograniczenia mogą mieć zgubny wpływ na cały sektor usług brokerskich w Australii i w konsekwencji mogą prowadzić do rozkwitu nierzetelnych brokerów działających bez licencji i oferujących klientom dużą dźwignię

Dodaj opinię