bitbay gieldy 710x100

Kanga Exchange wpisana na listę ostrzeżeń KNF

Na listę ostrzeżeń KNF wpisane zostały kolejne podmioty – Good Investments LTD oraz BSSIP LTD w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange.

W czwartek 13 stycznia na listę ostrzeżeń KNF wpisane zostały kolejne podmioty prowadzące usługę obrotu kryptowalutami w Polsce. Są one związane z prowadzeniem giełdy kryptowalut kanga.exchange.

kanga knf

Powodem podanym przez KNF jest podejrzenie o popełnieniu przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a dokładniej prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Sprawa została skierowana przez UKNF do prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Giełda Kanga odpowiada

Kanga w odpowiedzi na działania KNF opublikowała na Facebooku oświadczenie, w którym przedstawia swoje stanowisko na całą sprawę. Giełda twierdzi, że obie spółki wpisane na czarną listę przez KNF, nie są bezpośrednio związane z obrotem kryptowalutami, realizacją przelewów czy działaniem kantorów. Spółka Good Investments LTD była operatorem giełdy Kanga Exchange do dnia 11.01.2022 r., natomiast drugi podmiot, spółka BSSIP LTD wykonuje jedynie pomocnicze działania związane z działalnością Kanga Exchange.

Szef giełdy Kanga, Sławek Zawadzki, mówi że zdaniem Kanga za całą sprawą stoją działania konkurencji wymierzone w giełdę. Cała sytuacja wiąże się też z artykułem opublikowanym przez Kubę Samopszego na jego blogu, w którym dowodzi on nielegalności działań prowadzonych przez giełdę Kanga. CEO giełdy zwraca uwagę, że „informacje przedstawione w treści wpisów są albo nieprawdziwe, albo przedstawiane w świetle negatywnym”

KNF a działalność giełd kryptowalut w Polsce

Z wpisaniem na czarną listę KNF spotkało się już bardzo wiele podmiotów oferujących handel kryptowalutami w Polsce. Wiązało się to najczęściej z upadkiem takiej giełdy, która miała bardzo utrudnione działania ze względu na brak współpracy ze strony polskich banków. Przykładem giełdy, która funkcjonuje do dziś pomimo działań KNF w materii kryptowalut jest BitBay, dzisiaj funkcjonujący pod nazwą Zonda.

Wiele giełd jak BitMarket24, Abucoins czy Coinbe nie miały tyle szczęścia i musiały zakończyć działalność mierząc się z nieprzyjaznym stanowiskiem do kryptowalut ze strony polskich organów.

Dodaj opinię