bitbay gieldy 710x100

Inwestowanie w Bitcoina na kilka sposobów

Bitcoin on circuit board

Doniesienia dotyczące kolejnych rekordowych wartości Bitcoina na światowych giełdach kryptowalutowych sprawiają, że możliwością zakupu BTC interesują się więksi i mniejsi inwestorzy. Warto wiedzieć, jak dokonać takiej inwestycji i z czym się ona wiąże?

Zakup kryptowaluty na giełdach

Najpopularniejszym, najłatwiejszym i najszybszym sposobem na dokonanie inwestycji w Bitcoina oraz inne kryptowaluty jest uczestniczenie w handlu na giełdach kryptowalutowych. Na świecie bardzo popularna jest giełda Coinbase i Binance, a w Polsce funkcjonuje polskojęzyczna giełda BitBay, z oferty której też można skorzystać w celu zakupu Bitcoina (BTC).

Warto wybrać świadomie giełdę kryptowalutową, z którą użytkownik się zwiąże. Pod uwagę bierze się wówczas wysokość opłat i prowizji pobieranych przez giełdę, poziom zabezpieczeń portfeli kryptowalutowych na giełdzie, czy też liczba i typ tokenów kryptowalutowych, z których można skorzystać przy inwestowaniu.

Kiedy już giełda kryptowalutowa, na której notowany jest Bitcoin, zostanie przez inwestora wybrana, pozostaje założenie konta, które pozwoli na kupowanie i sprzedawanie BTC. To swoisty portfel kryptowalutowy, który jednak powinien służyć tylko do czasowego przechowywania w nim Bitcoina. Znacznie lepiej zabezpieczy go indywidualny portfel elektroniczny, czyli oprogramowanie wybrane przez klienta. Na konto użytkownika na giełdzie kryptowalutowej należy wpłacić pieniądze pozwalające na kupowanie Bitcoina. Część giełd akceptuje tylko płatności w walutach najbardziej popularnych na świecie, jak dolar amerykański, funt brytyjski, jen japoński, juan czy euro. Inne pozwalają kupować BTC nawet za złotówki, ale czasem tylko z wykorzystaniem systemu PayPal lub karty płatniczej.

Kupowanie Bitcoinów w kantorach kryptowalutowych

Giełdy kryptowalutowe działające na całym świecie, które nie mają fizycznych siedzib i zewnętrznego, centralnego organu nadzorczego, nie są jedynym miejscem, gdzie inwestor może kupić Bitcoina. Prócz tego może on skorzystać z oferty kantoru kryptowalutowego, który działa na podobnej zasadzie jak zwykły kantor wymiany walut – stacjonarny i internetowy. Można za jego pośrednictwem sprzedawać i kupować BTC. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kantor pobierze marżę – zwykle w wyższej wysokości niż ta, którą uiszczają przy handlu Bitcoinem uczestnicy giełdy.

Zaletą korzystania z zakupu Bitcoinów z kantoru kryptowalutowego jest to, że nie ma konieczności przechodzenia przez proces weryfikacyjny, jaki jest obowiązkowy na giełdach. Sporo kantorów kryptowalutowych istnieje wyłącznie w wersji online, a inne mogą mieć swoje stacjonarne siedziby.

Zakup Bitcoina bezpośrednio od innego inwestora

Trzecią możliwością wejścia w posiadanie Bitcoina jest dokonanie bezpośredniego zakupu kryptowaluty od innego inwestora. Znalezienie takiej osoby polega na szukaniu potencjalnych kontrahentów do wymiany w serwisach internetowych i na tematycznych forach internetowych. Na forach użytkownicy mogą wystawiać atrakcyjne ogłoszenia dotyczące sprzedaży. Pojawia się przy tym ryzyko, że trafi się na oszusta. To w szczególności problematyczne dla młodych inwestorów, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z inwestowania w Bitcoiny.

Bitcoinowe bankomaty

Od niedawna na świecie powstają Bitcoinomaty czy też Bitomaty, czyli bankomaty Bitcoinowe. W Polsce również, dlatego takie proste rozwiązanie umożliwi szybki zakup kryptowalut w podobny sposób, jak przy wypłacie pieniędzy z bankomatów przy użyciu swojej karty płatniczej. Wystarczy mieć na koncie bankowym, do którego przypisana jest karta, odpowiednią ilość gotówki, by w Bitcoinomacie wymienić ją na BTC w odpowiedniej ilości. Mogą to być także satoshi, czyli mniejsza jednostka, na którą dzieli się Bitcoin.
Pomimo faktu, że jak widać jest wiele sposobów na zakup Bitcoina, to giełda kryptowalutowa jest przy tym najprostszym i polecanym przez ekspertów sposobem na wejście we własność BTC. Tą samą drogą można zbyć kryptowalutę, jeśli inwestor będzie chciał zrealizować swoje zyski wynikające z takiej inwestycji kryptowalutowej.

Dodaj opinię