bitbay gieldy 710x100

Giełdy kryptowalut – opinie

Opinie na temat giełd kryptowalut. Opinie wystawiane są przez użytkowników naszego portalu. Giełdy kryptowalut są oceniane w skali od 1 do 5 gwiazdek.

Co to jest giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut jest internetową platformą, na której można wymieniać kryptowaluty. W zależności od giełdy, transakcji można dokonywać tylko za pomocą kryptowalut lub przy użyciu walut tradycyjnych (fiat). 

Kryptowaluty najczęściej są zestawiane na giełdach w parach handlowych z BTC (Bitcoin), Ethereum (ETH) lub innymi dużymi kryptowalutami. Powszechne są też pary ze stablecoinami USDT, PAX czy USDC. Na giełdach oferujących fiaty najczęściej dostępne są pary z USD, EUR ale też na niektórych platformach można znaleźć pary z PLN.

Jak działa giełda kryptowalut​

jak działa giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut działa na zasadzie popytu i podaży. Ceny kryptowalut są regulowane przez transakcje kupna i sprzedaży zawierane przez użytkowników. Na poszczególnych platformach ceny kryptowalut mogą się nieznacznie różnić ponieważ każda z nich ma swój własny order book ze zleceniami kupna i sprzedaży.

Transakcje zawierane są pomiędzy użytkownikami giełdy, którzy mogą wstawiać swoje zlecenia do książki zleceń albo korzystać już z istniejących zleceń z order booka. W przeciwieństwie do innych giełd, które działają tylko w dni powszednie, giełdy kryptowalut funkcjonują 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Wybór giełdy kryptowalut - opinie innych użytkowników

Opinie osób korzystających z giełdy lub innej platformy do handlu kryptowalutami są bardzo ważne przed wyborem giełdy dla siebie. Dobrze jest poświęcić nieco czasu na analizę plusów i minusów danej platformy oraz doświadczeń innych użytkowników. Może nas to w przyszłości ustrzec przed problemami związanymi z wadliwym działaniem giełdy, trudnościami przy wypłacaniu środków, a w skrajnych przypadkach nawet przed utratą pieniędzy.

Choć opinie innych użytkowników są niezwykle istotne przy wyborze giełdy kryptowalut, to nie należy zapominać o dopasowaniu takiej giełdy do własnych potrzeb. Być może okaże się, że zamiast giełdy lepszym wyjściem będzie kantor kryptowalut lub broker forex oferujący CFD na kryptowaluty.

Jak zacząć handel na giełdzie kryptowalut

handel na giełdzie

Po dokonaniu wyboru najbardziej dopasowanej giełdy należy zarejestrować się na wybranej platformie podając adres email oraz hasło.Większość giełd kryptowalut wymaga od użytkownika dokonania weryfikacji tożsamości poprzez przesłanie skanu dokumentu tożsamości, selfie oraz potwierdzenia adresu zamieszkania. Jest to najczęściej bardzo szybki proces trwający kilka godzin. Bez weryfikacji można handlować na niektórych platformach (np. Binance), ale wtedy giełda nakłada na takie konta ograniczenia w wysokości dziennych wypłat oraz brak możliwości dostępu do walut fiat.

Po założeniu konta na giełdzie trzeba wpłacić na konto środki, które posłużą do rozpoczęcia handlu. Niektóre platformy oferują możliwość błyskawicznych wpłat kartą kredytową lub debetową na innych trzeba będzie dokonać przelewu tradycyjnego. Na giełdach które nie mają walut fiat trzeba będzie przelać kupione już wcześniej kryptowaluty na adres portfela na giełdzie. Jest to opcja nieco trudniejsza dla początkujących ponieważ trzeba już mieć nieco większe doświadczenie.

Po przelaniu pierwszych środków nie pozostaje nic innego jak ustalenie odpowiedniej strategii inwestowania i kupienie kryptowalut, które w naszej ocenie mają perspektywę wzrostów. Można również grać na spadki na kryptowalutach, na platformach takich jak Binance, która oferuje kontrakty na kryptowaluty.

Jakie problemy możesz napotkać

problemy na giełdzie

Częste są problemy techniczne związane z giełdami lub konkretnymi kryptowalutami. Wybierz platformę która jest sprawna i transakcje na niej zawierane odbywają się w sposób płynny i zorganizowany, a ewentualne problemy rozwiązywane są szybko i bez szkody dla użytkowników.
Zawsze przed przystąpieniem do handlu określoną walutą trzeba poznać jej specyfikę, opłaty które się z tym wiążą, czas potrzebny do realizacji transakcji czy prawidłowe adresy portfeli. Dobra giełda kryptowalut powinna informować o takich kwestiach przed dokonaniem transakcji, dlatego trzeba skrupulatnie czytać wszystkie komunikaty wyświetlane na stronie internetowej.

Czasem zdarzają się też poważniejsze sytuacje, takie jak włamania i zhakownia giełdy. Wtedy środki użytkowników zostają skradzione a ich odzyskanie często jest niemożliwe. Niektóre giełdy oddają te pieniądze z własnych środków, inne organizują specjalne programy emisji tokenów, z których pomocą są w stanie odrobić stracone pieniądze. Z powodu takich sytuacji bardzo ważne jest, aby giełda kładła duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa, jednocześnie cały czas udoskonalając swoją platformę.

Przed przystąpieniem do przygody z kryptowalutami trzeba włożyć nieco pracy w zbadanie rynku i poznanie jego specyfiki a następnie wybór najlepszej platformy do handlu. Należy zapoznać się z informacjami i opisami tych platform, a także opiniami innych użytkowników.

Dodaj opinię