bitbay gieldy 710x100

Giełda FTX w tarapatach, Binance sprzedaje tokeny FTT

FTX od kilku dni nie radzi sobie najlepiej, po tym jak wyciekły dokumenty finansowe, sugerujące zagrożoną płynność giełdy.

Giełda FTX należąca do Sama Bankmana-Frieda jest bardzo mocno związana z siostrzaną spółką Alameda Research, należącą do tego samego właściciela. Ostatnie doniesienia CoinDesk sugerują, że Alameda Research może mieć problemy z płynnością, stąd też pojawiły się obawy o finanse giełdy FTX.

Binance i FTX mają konflikt?

Oliwy do ognia dolał na Twitterze CEO Binance „CZ”, informując że Binance zamierza pozbyć się tokenów FTT nabytych w ramach wyjścia z  firmy Alameda FTX.

W ramach wyjścia Binance z akcji FTX w zeszłym roku, Binance otrzymał około 2,1 miliarda dolarów ekwiwalentu w gotówce (BUSD i FTT). Ze względu na ostatnie rewelacje, które wyszły na jaw, zdecydowaliśmy się zlikwidować wszelkie pozostałe FTT w naszych księgach.

Jakby tego było mało, CZ dodał że „likwidacja FTT to po prostu zarządzanie ryzykiem po wyjściu, uczenie się od LUNY”. Pojawiające się głosy jakoby Binance działała przeciwko konkurencji, CEO Binance skomentował słowami: „Udzieliliśmy wsparcia wcześniej, ale nie będziemy udawać, że kochamy się po rozwodzie. Nie jesteśmy przeciwko nikomu. Ale nie będziemy wspierać ludzi, którzy za plecami lobbują przeciwko innym graczom z branży.”

FTX dementuje plotki

Dyrektorka generalna Alamedy, Caroline Ellison, odniosła się na Twitterze do rewelacji ujawnionych przez CoinDesk, twierdząc że przedstawione dokumenty nie uwzględniają wszystkich danych dotyczących finansów spółki.

Kilka uwag na temat informacji bilansowych, które ostatnio krążyły: – ten konkretny bilans dotyczy podzbioru naszych podmiotów korporacyjnych, mamy 10 mld USD aktywów, które nie są tam odzwierciedlone

– w bilansie wybija się kilka naszych największych długich pozycji; oczywiście mamy hedge, które nie są wymienione – biorąc pod uwagę zaostrzenie rynku kryptowalut w tym roku spłaciliśmy już większość naszych pożyczek – dodała Ellison.

Ponadto w odpowiedzi na oświadczenie Binance o sprzedaniu zasobów FTT, Alameda zaoferowała że je kupi po cenie 22 dolary za sztukę.

@cz_binance jeśli chcesz zminimalizować wpływ rynku na sprzedaż FTT, Alameda z radością kupi to wszystko od Ciebie dzisiaj za 22 USD!

Zdecydowanie jest wiele niewyjaśnionych kwestii pomiędzy Binance a FTX, ale pewne jest to, że cała sytuacja nie wpływa dobrze na wycenę tokena FTT, który w ciągu minionych siedmiu dni spada o prawie 15 %.

Dodaj opinię