bitbay gieldy 710x100

FTX

FTX

Giełda FTX – poznaj ją od podszewki!

Słyszałeś już o FTX? To giełda założona 2019 roku, która zaledwie w parę lat działalności zyskała ponad milion aktywnych użytkowników, a dzienne transakcje dokonywane za jej pomocą są warte około 10 miliardów dolarów. Zanim jednak zaczniesz samemu inwestować za jej pośrednictwem, sprawdź pozostałe zgromadzone przez nas informacje i opinie na temat tej platformy handlowej.

Giełda FTX została założona przez dwóch absolwentów prestiżowej uczelni MIT – Sama Bankman-Frieda i Gary’ego Wonga. W chwili powstawania firmy, oboje mieli już doświadczenie w tego rodzaju działalności nabyte w innych podobnych platformach. To właśnie dlatego FTX reklamowana jest jako narzędzie stworzone przez traderów dla traderów. Jednym z jej głównych celów jest to, by spełniała potrzeby zarówno profesjonalistów, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z handlem cyfrowymi aktywami.

Platforma obsługuje bardzo zróżnicowane rynki. Między innymi kontrakty terminowe i handel spot kryptowalutami, transakcje lewarowane, prediction, giełdę FIAT i akcje. Notowania poszczególnych aktywów są aktualizowane na bieżąco. Wszystkie kursy są łatwo dostępne i można sprawdzać je w każdej chwili. Wszechstronność FTX sprawia, że korzystają z niej zarówno instytucje handlowe, jak i indywidualni traderzy.

Od początku działalności giełda FTX przykłada dużą rolę do działalności charytatywnej. Podarowała już ponad 10 milionów dolarów fundacjom takim jak Effective Altruism, Give Well, The Human League oraz OpenAI, które wspierają nie tylko misje humanitarne, ale ekologię, prawa zwierząt i bezpieczny rozwój zaawansowanej technologii.

Przedstawiciele FTX mają także szeroko zakrojony program partnerski z różnego rodzaju drużynami sportowymi. Wśród jego osiągnięć można wymienić między innymi wykup praw do nazwy stadionu, na którym na co dzień grywa koszykarska drużyna Miami Heat’s z popularnej na cały świat amerykańskiej ligi NBA. Logo giełdy jest także widoczne na samochodach i kombinezonach kierowców Formuły 1 ze stajni Mercedes-AMG Petronas F1 Team.

Giełda FTX w swojej działalności wspiera także społeczność graczy komputerowych i federacje e-sportowe. Powołali do życia własną organizację gamerską, a także prowadzą badania, które w przyszłości pomogą zaimplementować technologię blockchain, kryptowaluty i NFT do branży gier.

ftx giełda gif

FTX – opinie na temat bezpieczeństwa użytkowania

W celu dostarczenia jak najrzetelniejszych informacji poświęciliśmy dużo uwagi na przyjrzenie się temu, jak giełda FTX podchodzi do spraw bezpieczeństwa swoich transakcji oraz użytkowników. Kwestie te dotyczą przede wszystkim ochrony przed oszustwami oraz legalności platformy. W poniższym akapicie nie zajmujemy się ryzykiem poniesienia strat finansowych związanych z inwestowaniem, gdyż to istnieje zawsze i nie da się go uniknąć.

Giełda FTX podobnie jak wiele innych platform handlowych tego typu jest regulowana przez stosowne instytucje nadzoru finansowego. Jej działania prowadzone na terenie Europy są obserwowane przez CySEC, czyli Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Jest ona odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. CySEC słynie z bardzo liberalnego podejścia do kwestii regulacyjnych, jednakże należy zaznaczyć, że mimo to działa w pełnej zgodności z aktualnie obowiązującym prawem unijnym przeciwdziałającym wszelkiej maści nadużyciom giełdowym.

Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem samej platformy, to korzysta ona z szyfrowania SSL, a także umożliwia dwustopniową weryfikację tożsamości użytkowników. Dzięki temu ryzyko włamania się na konto tradera jest bardzo niskie.

Giełda FTX prowadzi także szeroko zakrojone kampanie informacyjno-edukacyjne, pouczając swoich klientów między innymi w kwestii dokładnego monitorowania ryzykownych otwartych pozycji. Dodatkowo w ramach zabezpieczenia, platforma oferuje różnego rodzaju fundusze ubezpieczeniowe, które umożliwiają użytkownikom zminimalizowanie poniesionych podczas inwestowania strat. Powyższe informacje są dowodem na to, że firma FTX działa w sposób transparentny i stara się dbać o bezpieczeństwo swoich traderów.

Giełda FTX, a handel kryptowalutami

Za pośrednictwem tej platformy handlowej możliwe jest przeprowadzenie transakcji nawet kilkuset rodzajami cyfrowych monet. Wśród nich można wymienić najpopularniejsze Bitcoin, Ethereum, Tether, ale także i mniej znane kryptowaluty, które dopiero co zdobywają swoją renomę. Ich notowania są aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Giełdy kryptowalut są internetowymi platformami, na których można wymieniać kryptowaluty.

Kontrakty terminowe na kryptowaluty obsługiwane przez giełdę FTX są dostępne zarówno w formie kwartalnej, jak i wieczystej. Zakup i sprzedaż cyfrowej waluty jest także możliwy za pośrednictwem handlu spot. W takim przypadku poszczególne aktywa są przekazywane bezpośrednio pomiędzy kupującym i sprzedającym.

FTX umożliwia także handel przy pomocy dźwigni finansowej. Jest to narzędzie, które pozwala użytkownikowi zainwestowanie tylko części początkowego wkładu z założeniem, że jego resztę pokryje giełda. Dzięki temu można zakupić więcej aktywów cyfrowych i w szybki sposób zwielokrotnić zyski z inwestycji. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób nie tylko zwiększa się potencjalny zysk, ale także ryzyko straty.

W platformie handlowej FTX możliwe jest przeprowadzanie transakcji lewarowanych przy pomocy trzykrotnej dźwigni. Oznacza to, że by zainwestować w ten sposób, wystarczy wyłożyć tylko część kapitału początkowego z własnych środków, podczas gdy resztę sfinansuje pożyczka.

Co istotne, giełda FTX nie ogranicza się wyłącznie do cyfrowych aktywów. Umożliwia ona także handel walutami fiducjarnymi, czyli powszechnie akceptowanymi środkami płatniczymi takimi jak Euro, Dolary, Funty czy Franki.

To tylko niektóre z możliwości handlowe, jakie zapewnia FTX. Więcej szczegółów dotyczących oferty tej giełdy znajdziesz bezpośrednio na jej stronie.

Token FTT – co warto wiedzieć?

Giełda FTX emituje własny cyfrowy token nazwany FTT. Jest on też dostępny do kupna na innych platformach, między innymi Binance czy Bitfinex. Kursy FTT i inne informacje na temat tej waluty są dostępne z poziomu głównej strony FTX.

Promowanym przez FTX działaniem jest także staking FTT. Dzięki temu możesz czerpać korzyści z tego, że po prostu trzymasz tokeny w swoim portfelu. Ich zakup i posiadanie wiąże się z systemem benefitów, którymi można cieszyć się w ramach platformy FTX.

Co można na tym uzyskać? Tokeny FTT pozwalają na uzyskanie niższych opłat transakcyjnych (nawet do 60% zniżki) i na udział w zyskach z uspołecznionych funduszy ubezpieczeniowych. Stakerzy dostają także więcej zrzutów SRM i możliwość darmowych dziennych wypłat określonych ilości ETH i ERC20.

FTX – jak założyć profil i zacząć handlować

By rozpocząć swoją przygodę z handlem kryptowalutami lub innymi aktywami za pośrednictwem FTX, musisz najpierw stworzyć własne konto. Na głównej stronie giełdy znajdziesz przycisk odpowiadający za rejestracje, dzięki któremu wykreujesz własny, darmowy profil tradera. Podobnie jak w przypadku większości serwisów internetowych, ten krok jest bardzo szybki i wymaga jedynie podania podstawowych informacji, takich jak adres email i wymyślone przez Ciebie hasło.

Po stworzeniu konta otrzymasz email weryfikacyjny, którego potwierdzenie pozwoli Ci na korzystanie z podstawowych funkcji platformy. Na tym etapie warto ustawić dodatkowe zabezpieczenie profilu w postaci 2FA, czyli weryfikacji dwuetapowej, nie jest to jednak wymagany krok.

Gdy już doładujesz swój profil środkami, możesz zacząć korzystać z platformy FTX, ale dopóki nie przejdziesz weryfikacji KYC, nie będziesz mógł dokonywać żadnych transakcji. KYC to proces ustalenia prawidłowej tożsamości klienta, który wyklucza stosowanie przez niego nadużyć i oszustw.

Stosowanie tej metody weryfikacji jest powszechnie spotykane we wszystkich renomowanych giełdach kryptowalutowych. Wymaga podania od Ciebie pełnego imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu wraz z potwierdzającym to dokumentem, numeru i serii stosownego dowodu tożsamości oraz zdjęcia twarzy. Po spełnieniu tych wymagań będziesz mógł się cieszyć brakiem ograniczeń w wypłatach FIAT i krypto.

Opłaty i prowizje za handel na giełdzie FTX

Kwestie dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem danej platformy handlowej, są dla wielu klientów jedną z ważniejszych kwestii. Jak sprawa wygląda w przypadku FTX?

Przy handlu OTC, a także konwersji walutowej w udostępnionym przez platformę wirtualnym portfelu, nie są naliczone żadne dodatkowe koszty. Powinno być to szczególnie przydatne dla początkujących i okazjonalnych traderów ograniczających się do przeprowadzania podstawowych operacji finansowych. Należy przy tym jednak wspomnieć, że giełda FTX pobiera 0,1% opłaty za wycofanie środków w przypadku gdy kwota wypłaty jest wyższa niż wolumen transakcji.

Na dodatkowe koszty muszą przygotować się także osoby, które zamierzają korzystać z marży spot. W takim przypadku giełda FTX oczekuje 20% odsetek. Opłaty są potrącane w walucie, która jest brana.

Dodatkowe opłaty handlowe są stosowane także między innymi przy używaniu dźwigni. Ich wysokość jest jednak uzależniona od wysokości lewarowania.

FTX przygotowało także program rabatowy dla swoich użytkowników. W przypadku wykupu i stakowania tokenu FTT można otrzymać rabaty maklerskie, zaczynające się od wartości -0,003%.

Giełda FTX – podsumowanie

FTX jest giełdą posiadającą bardzo dobre opinie użytkowników. Ma przejrzysty interfejs, który ułatwia korzystanie z dostępnych funkcjonalności. Stale aktualizowane kursy oraz notowania zarówno tokenów, jak i walut fiducjarnych, znacznie ułatwiają podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących kupna oraz sprzedaży.

Co istotne, giełda FTX nastawiona jest na ciągły rozwój. Stale dodawane są do niej kolejne aktywa handlowe, dzięki czemu już teraz może pochwalić się ogromną ilością dostępnych kryptowalut i nie tylko. W połączeniu ze stosunkowo niskimi opłatami i prowizjami czyni to z niej bardzo dobry wybór zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych traderów.

Minusem dla polskich użytkowników może być to, że na obecną chwilę strona nie posiada polskiej wersji językowej. Jednak wszyscy, którzy znają język angielski, nie będą mieli żadnych problemów z dość przejrzystym interfejsem platformy, a w razie kłopotów, będą mogli skontaktować się ze znakomitym wsparciem technicznym.

> Lista i opinie o innych giełdach kryptowalut <

3 opinie o “FTX”

Dodaj opinię