bitbay gieldy 710x100

Kurs Ethereum (ETH) cena, wykresy, historia

ethereum
ETH
Ethereum
Price zł 16,386.64
24H %
0.620%

Wykres kursu Ethereum w USD. Notowania ETH online.

Co to jest Ethereum

ethereum-opis gieldykryptoEthereum (ETH) jest platformą opartą na technologii blockchain, która umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów.

Projekt został zapoczątkowany w 2014 roku sprzedażą ICO, dzięki której twórcy Ethereum pozyskali ponad 18 milionów dolarów na dalszy rozwój projektu. Do założycieli należy siedem osób, z których najbardziej rozpoznawalna jest postać Vitalika Buterina, twórcy białej księgi Ethereum, w której zawarte zostały podwaliny projektu.

Ethereum jest platformą umożliwiającą tworzenie różnorodnych zdecentralizowanych aplikacji. Na blockchainie Ethereum uruchamianych jest mnóstwo projektów, w tym ICO, IEO, aplikacje typu DeFi czy NFT.

Tokenem natywnym funkcjonującym w sieci Ethereum jest eter (skrót ETH). Powstawanie nowych eterów odbywa się poprzez protokół ProofofWork (PoW) czyli są one kopane, podobnie jak w przypadku Bitcoina. Jednak ze względu na małą skalowalność i wysokie opłaty transakcyjne, zespół Ethereum cały czas dąży do zmiany protokołu na ProofofStake (PoS), w którym tworzenie nowych monet odbywa się poprzez jednomyślną decyzję walidatorów.

Ethereum jest ewenementem na skalę całego rynku kryptowalut, stanowiąc najbardziej popularną i najczęściej wykorzystywaną platformę tego typu w całej branży cyfrowych aktywów. Blockchain ETH pełni funkcję użytkową hostowania innych tokenów za pomocą standardu ERC-20. Na jego bazie zostało już stworzonych tysiące nowych tokenów i cały czas powstają nowe.

3 opinie o “Kurs Ethereum (ETH) cena, wykresy, historia”

Dodaj opinię