Co to są kryptowaluty

kryptowalutyKryptowaluty są cyfrowymi aktywami zbudowanymi na łańcuchu bloków czyli blockchainie. Są zabezpieczone za pomocą kryptografii.

Blockchain to sieć złożona z bloków, w których zapisywane są tansakcje wykonywane w sieci.

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin (BTC) stworzony przez tajemniczą osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto w 2009 r. Za pomocą Bitcoina można dokonywać transakcji bez pośredników w postaci banków czy innych instytucji finansowych.

Po Bitcoinie powstało wiele innych kryptowalut pełniących różne funkcje. Jedną z bardziej spektakularnych jest Ethereum (ETH), dające możliwość tworzenia nowych tokenów na swoim blockchainie. Projekty tworzone na Ethereum wykorzystują tzw. smart kontrakty, czyli programy, które uruchamiają się w momencie spełnienia konkretnych warunków. Smart kontrakty umożliwiły rozwój sfery zdecentralizowanych finansów (decentralized finance – DeFi), której głównym założeniem jest wykorzystanie zdecentralizowanej infrastruktury do tworzenia usług finansowych bez pośredników.

Kryptowaluty działają na zasadzie konsensusu, który może być osiągany na wiele sposobów, z których główne to: dowód pracy (Proof of Work – PoW) i staking (Proof of Stake – PoS). PoW to metoda, która zakłada rozwiązanie zadania matematycznego wymagającego dużej mocy obliczeniowej. Ta aktywność nazywana jest kopaniem kryptowalut, w jej wyniku powstają nowe jednostki kryptowaluty. Osoby które zajmują się kopaniem kryptowalut to górnicy, często zrzeszeni w obrębie basenów wydobywczych tzw. mining pool.

Kryptowaluty przechowuje się w portfelach kryptowalut i zabezpiecza za pomocą klucza prywatnego, którego zgubienie oznacza utratę dostępu do kryptowalut. Dostępne są różne rodzaje portfeli, zaczynając od portfela papierowego, poprzez portfele komputerowe, przeglądarkowe, mobilne a kończąc na portfelach sprzętowych.

Ranking kryptowalut

Ranking kryptowalut – jak go czytać

Kryptowaluty domyślnie zestawione są zgodnie z ich kapitalizacją, od największej do najmniejszej. Możemy jednak posortować kryptowaluty ze względu na ich wyniki: dziennie, tygodniowe, miesięczne i roczne. Otrzymać w ten sposób możemy pełen zestaw danych na temat tego, jak radzi sobie dana kryptowaluta w czasie.

Dodaj komentarz