bitbay gieldy 710x100

Bittrex zbankrutował

Amerykańska giełda kryptowalut Bittrex złożyła wniosek o ochronę przed upadłością.

Wniosek został złożony 8 maja w Sądzie Upadłościowym Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Delaware. Z dokumentu wynika, że Bittrex ma ponad 100 000 wierzycieli, od 500 milionów do 1 miliarda dolarów w aktywach i od 500 milionów do 1 miliarda dolarów w zobowiązaniach.

Upadłość dotyczy amerykańskiego oddziału giełdy, Bittrex Global z siedzibą w Lichtensteinie ma działać jak dotychczas.

Jak wcześniej ogłoszono i ponownie potwierdzono w poniedziałkowym oświadczeniu Bittrex US, proces ten nie ma wpływu na Bittrex Global, a nasi klienci mogą być pewni, że ich fundusze są bezpieczne, a nasze usługi będą kontynuowane jak zwykle – pisze Bittrex na Twitterze.

Bittrex kończy działalność

Giełda na początku kwietnia poinformowała, że zamierza opuścić amerykański rynek, skupiając się na pozostałych regionach obsługiwanych przez Bittrex Global. Powodem tej decyzji miał być niski wolumen handlu wśród obywateli USA oraz niepewność regulacyjna.

W kwietniu okazało się również, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ma wątpliwości co do legalności działania giełdy. Zarzuty postawione Bittrex oraz jej współzałożycielowi i byłemu dyrektorowi generalnemu Williamowi Shiharze dotyczą naruszenia przepisów związanych z papierami wartościowymi. SEC twierdzi, że Bittrex i Bittrex Global działały jako niezarejestrowane giełdy papierów wartościowych.

Największym wierzycielem giełdy jest amerykański Departament Skarbu, który ma roszczenia wobec giełdy na kwotę przekraczającą 24 miliony dolarów.

Dodaj opinię