bitbay gieldy 710x100

BitBay jako jedyna giełda fiat-krypto otrzymała estońską licencję

  • Giełda BitBay otrzymała estońską licencję na świadczenie usług wymiany kryptowalut
  • Nowe estońskie przepisy wymagały wprowadzenia procedur KYC i AML
  • Prawie 1000 podmiotów z branży kryptowalut nie otrzymało licencji

Giełda kryptowalut BitBay mająca polskie korzenie, pochwaliła się otrzymaniem licencji na nowych estońskich zasadach. Giełda przeszła szereg drobiazgowych audytów i jako jedyna platforma umożliwiająca wymianę kryptowalut na waluty fiat otrzymała zgodę na prowadzenie działalności. BitBay ma teraz prawo do posługiwania się skonsolidowaną licencją „Providing a virtual currency service”.

Nowelizacja estońskich przepisów spowodowała odebranie uprawnień ponad 1 000 firm z branży kryptowalut. Jedynie 198 z 1447 spółek utrzymało dotychczasowe uprawnienia.

Giełda musiała poddać się ponownej weryfikacji ze względu na zmiany w procedurze otrzymywania licencji, które wprowadziła nowelizacja estońskiej ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 10 marca 2020. Ustawa nałożyła nowe regulacje na licencjonowane spółki świadczące usługi związane z kryptowalutami, a tym:

  • Obowiązek posiadania kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 12 000.00 EUR
  • Obowiązek posiadania przez spółkę realnego, fizycznego biura oraz prowadzenia działalności spółki z terenu Estonii
  • Obowiązek posiadania rachunku płatniczego uznanego przez prawo Estonii
  • Obowiązek posiadania statusu rezydenta Estonii w stosunku do członka zarządu spółki
  • Obowiązek zmiany procedury KYC/AML przystosowanej do nowych regulacji oraz wdrożenie systemu weryfikacji video w przypadkach wymaganych przepisami prawa

O planach rozwoju platformy, a także o samej procedurze licencyjnej opowie podczas krótkiego LIVE CEO BitBay, Sylwester Suszek. Wirtualne spotkanie z użytkownikami platformy odbędzie się 15 października o godzinie 20:00 za pośrednictwem Facebooka oraz kanału YouTube. W trakcie LIVE Prezes giełdy podsumuje również ostatnią przerwę w dostępności platformy.

Dodaj opinię