bitbay gieldy 710x100

Binance spaliła BNB o wartości ponad 740 mln dolarów

Kolejne kwartalne spalanie tokenów BNB już za nami, tym razem z rynku zniknęło 1,8 mln BNB o wartości przekraczającej 740 mln dolarów.

Giełda Binance zakończyła 19 kwartalne spalanie tokenów BNB, w wyniku którego z obiegu wycofanych zostało 1 839 786,26 BNB, czyli równowartość 741 840 738,87 USD. W tym zawiera się 9 403,78 BNB, które zostały spalone w ramach programu Pioneer Burn.

Obecne spalanie zostało zrealizowane zgodnie z wprowadzoną od ostatniego kwartału formułą Auto-Burn. Ma ona zapewnić większą przejrzystość i przewidywalność dla społeczności Binance.  

Co to jest spalanie BNB?

Giełda Binance zobowiązała się do spalenia 100 milionów BNB, czyli połowy całej podaży. Spalanie oznacza usunięcie tokenów z obiegu, co w konsekwencji spowoduje trwałe zmniejszenie podaży BNB. Ten mechanizm stosowany jest do wywołania efektu deflacyjnego i w konsekwencji zwiększenia ceny aktywa.

Wcześniej ilość spalanych kwartalnie BNB zależała od obrotu wygenerowanego na giełdzie Binance, w grudniu 2021 roku ta metoda została jednak zastąpiona nową zwaną Auto-Burn. Automatyczne spalanie BNB to mechanizm dostosowujący ilość spalanych tokenów do ceny BNB oraz ilości bloków wygenerowanych w danym kwartale.

Spalanie BNB następuje poprzez wysłanie ich do specjalnie zaprojektowanego smart kontraktu, co w konsekwencji powoduje ich bezpowrotne utracenie i zmniejszenie podaży tokena.

Ilość tokenów jest dostosowywana zgodnie z poniższym wzorem, w którym B oznacza ilość BNB do spalenia:

W powyższym wzorze N to całkowita liczba bloków wygenerowanych w sieci BSC w minionym kwartale. P oznacza średnią cenę BNB w stosunku do dolara amerykańskiego, natomiast K jest stałą wartością, początkowo ustawioną jako 1000. Automatyczne spalane BNB będzie trwało do momentu usunięcia połowy tokenów z obiegu.

binance gif

Dodaj opinię